Tecrübeye Göre Sırala

IşıkFX Blogta Arama Yapın!

Bizi Takip Edin

ışıkfx kayıt ol

Dünyada Büyük Altın Üreticisi Ülkeler ve Altının Ekonomilerindeki Önemi

Altın, dünyada sanayi devriminin gerçekleşmesi ve ticaretin giderek artmasıyla uzun yıllardan beri ekonomide bir güç sembolü olarak görülmektedir. Toplumdaki bireyler, farklı amaçlarla altın alışverişi yaparlar. Bundan dolayı altın fiyatları genel ekonominin içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ekonomi ile doğrudan ilişkisi olmayanlar bile altın fiyatlarında yaşanan güncel gelişmeleri takip etmekte ve altın hakkında fikir yürütmektedirler.

Dünyada toplam altın üretiminin %75’i 20 ülke tarafından karşılanmaktadır. Dünyanın en büyük altın üreticisi konumunda Çin Halk Cumhuriyeti bulunmaktadır. Dünya Altın Konseyi verilerine göre Çin, toplam üretimin     %14-15 ini karşılamaktadır.

Dünyada bölgesel olarak altın üretimine baktığımızda;

Doğu Asya ülkeleri ile beraber Çin’in üretimi toplam üretimin %21’idir. Asya kıtasını bölgesel olarak yaklaşık %18’lik üretimleri ile Güney Afrika ve Latin Amerika ülkeleri takip etmektedir. Kuzey Amerika’da %15, Avustralya’da %8, Rusya ve Özbekistan’ın toplamda %8 altın üretimi bulunmaktadır. Avrupa ve Orta Doğu ülkelerindeki üretim ise yaklaşık %5 olarak bilinmektedir.
Ülke bazında altın üretimi ise aşağıda görülebilir; 

Ülke %Üretim
1 Çin %14
2 Avustralya %8.5
3 Rusya %8
4 ABD %7.5
5 Güney Afrika %5.8
6 Peru %5.7
7 Kanada %4
8 Meksika %3.35
9 Gana %3.27
10 Endonezya %3.1
TOPLAM %96.7

Dünyadaki altın üretimini gösteren tablo, üretimin bütün kıtalara birbirine yakın oranlarda yayıldığını ve tek bir ülkenin üretimi tek başına domine etmediğini, dolayısıyla altın madenciliğinin oldukça global bir sektör olduğunu göstermektedir.

Çin: Ülkede,Tayvan ve Hong Kong’daki diğer etnik Çin toplulukları kadar olmasa da potansiyel altın tüketim talebi çok yüksektir. 1994 yılında altın madenciliğinde yabancı ortaklığa izin verilmiştir.Kişi başına düşen altın tüketimi Hindistan’ın yarısı kadar, Tayvan’ın 1/15’i, Hong Kong’un ise 1/30’u seviyesindedir.

Avustralya: Avustralya, ABD ve Güney Afrika ile birlikte en büyük  üç altın ihracatçı ülkesinden biridir. Madencilik sektörünün ülke ekonomisine katkısı önemli oranda olup, çıkarılan madenlerin yaklaşık %80’i ihraç edilmektedir. Bu oran Avustralya’nın toplam mal ve hizmet ihracatının yaklaşık %47’sini oluşturmaktadır. Sektör içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin sayısı yaklaşık olarak 3.800 olduğu kaydedilmektedir.

Rusya: Pek çok maden ve mineralde ülke, dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumundadır.Özellikle büyük petrol ve metal cevheri bulunmaktadır. Metal cevherleri içinde altın cevheri rezervleri önemli yer tutmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti: GAC’nin altın üretiminin %90’dan fazlası Johannesburg merkezli Witwatersrand havzasından temin edilmektedir. GAC altın maden işletmeleri derin katman madencilik teknolojisi konusunda dünya lideri olmakla birlikte bu yöntem giderek ekonomik olmaktan uzaklaşmaktadır. Uluslararası fiyatların son 20 yılda düşmesi ve rezervlerin azalmaya başlaması belirli maden ocaklarının kapanmasına yol açmıştır. Son yıllardaki altın fiyatı artışları ise sektörün toparlanmasını ve maden ocaklarının tekrar açılmasını sağlamıştır.

Peru: Peru, Latin Amerika kıtasında madencilik açısından en fazla potansiyel barındıran ülkelerdendir. Madencilik sektörü, Peru’nun ihracatında da en önemli sektörü oluşturmaktadır. 2014 yılı itibari ile yalnızca metal cevherleri sektöründe 13 milyar Dolar’ın üzerinde ihracat gerçekleştirilmiştir. Özellikle And Dağları çevresi maden yatakları açısından zengin olup, maden yataklarının sadece %10’u keşfedilmiş durumda, %6’sı da hali hazırda işlenmektedir.

Kanada: Ülke bakır, kadmiyum, aliminyum, tuz, altın, kobalt gibi çok sayıda mineralin en büyük üreticilerindendir. Kanada ekonomisinin gelişiminde mineral ve mineral dışı kaynakların payı çok büyüktür. Prince Edward adası hariç olmak üzere ülkenin tüm eyalet ve bölgelerinde mineral kaynaklar bulunmakla beraber toplam madencilik faaliyetlerinin %90’lık kısmı British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Ontario, Ouebec ve Northwest bölgelerinde gerçekleştirilmektedir.

Kübra Ünal
IşıKFX Müşteri Temsilcisi

Kübra Ünal

Kübra Ünal

IşıkFX Finansal Analisti

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

[shareaholic app="recommendations" id="20533683"]