Tecrübeye Göre Sırala

IşıkFX Blogta Arama Yapın!

Bizi Takip Edin

ışıkfx kayıt ol

Merkez Bankası Yol Haritası

Bir ülkede fiyat devamlılığını sağlamakla yükümlü mecra Merkez Bankası’dır.  Her ülke kendi ekonomik konjonktüründe iyileşme elde etmek ve istikrarı korumak için bir çok yolu kullanmaktadır. Faiz oranlarında değişiklik yapmak da bunlardan en önemlisidir.

Faiz Oranlarında Değişikliğe Gidilirse Ne Olur?

Merkez Bankası faiz oranını arttırdığında insanlar ülke parasına talepte bulunmaya başlarlar. Talebi artan ülke parası da bu doğrultuda değer kazanmaya başlayacaktır. Benzer şekilde faiz oranlarında indirime gidildiğin de azalan talep doğrultusunda ülke para birimi değer kaybetmeye başlayacaktır.

TL’nin Kaderi

Bilindiği üzere Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da doluyor. Faiz oranları nedeni ile devletin siyasi kanadının sık sık hedefi haline gelmesi Erdem Başçı’nın kaderinde etkili oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre yeni aday TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya. Yeni atanacak olan başkanın izleyeceği faiz politikası ise ayrı bir merak uyandırmakta. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Moody’s in  Türkiye Bankaları ile ilgili negatif açıklamasının ardından Ekonomi Bakanı’nın vermiş olduğu ‘’Radikal bir faiz indirimin tam sırası’’ demeci, yeni atanacak başkanın işinin biraz daha zorlaştıracak gibi. Öte yandan Nisan 17 de DOHA’da yapılacak olan OPEC toplantısından çıkacak olan sonuçta kritik önem taşımakta. Zira petrol fiyatlarındaki hareketlilik sonucu ABD merkez bankası FED’in 26 Nisan’da alacağı karar gelişmeke olan ülke ekonomileri için yüksek derecede önem arz etmekte.

Öte yandan emtia fiyatlarındaki düşük seviyenin TL’nin işine yaradığı aşikar. Emtia fiyatlarındaki düşük seviye cari açıkta azalışa yol açmıştı. Ancak emtia fiyatlarında yukarı yönlü hareketlerin başlaması durumunda Türkiye’ye dair senaryoların değişeceği de göz ardı edilmemeli.

Yeni Başkan’ın izleyeceği politikalar, DOHA’da alınacak olan karar sonrası FED’in izleyeği yol haritası.. Piyasaların bu sorularla ciddi derecede meşgul olacağı su götürmez bir gerçek. TL için kritik günler kapıda.

Enis Öztürk

Finansal Analist

Enis Öztürk

Enis Öztürk

Finansal Analist

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

[shareaholic app="recommendations" id="20533683"]