Tecrübeye Göre Sırala

IşıkFX Blogta Arama Yapın!

Bizi Takip Edin

ışıkfx kayıt ol

Piyasalar FED’den Neler Bekliyor ?

Fed tarafından son yapılan faiz artırımından sonra Fed Başkanı Janet Yellen bundan sonraki faiz kararları için istihdam, büyüme ve enflasyon gibi ekonomik verileri izleyeceklerini ve faiz artırımlarının kademeli olacağını söylemişti. Bu söylemlerden hareketle Fed faiz artırımlarını uzun vadeye yayarak yükselteceği algısını oluşturdu.

14 Aralık faiz kararı öncesinde Fed yetkilileri ekonominin gidişatından memnun açıklamalar yaparken istihdam ve büyümeden gelen olumlu gelişmeler Fed ‘in elini kuvvetlendiriyor. Kasım ayında istihdam bir başka deyişle işsizlik oranı % 4.6 gelerek ABD’nin doğal işsizlik oranı olarak kabul ettiği %4.5 – 5 aralığında devam ediyor. Kasım ayı büyüme oranı ise % 3.2   gelerek ABD potansiyel büyüme oranı olarak kabul edilen oranın üzerinde kendini revize etti. Fed yetkilileri enflasyonda ise %2 olan hedefe doğru ilerlediği konusunda güven duyuyorlar. Enflasyonun hedefe doğru gittiğine dair kanıtların biraz daha güçlendiği kanısındalar.

Diğer taraftan ABD yeni başkanı Donald Trump’ın vaat ettiği;  büyüme, vergi oranlarında yapılacak indirim ve alt yapı harcamalarının artırılması gibi söylemleri Fed ’in elini rahatlatıyor. Büyüme yani milli gelirde ki artışla birlikte kişi başına düşen gelir artacak ve insanlar daha fazla mal ve hizmet satın alacaklardır. Vergi indirimleriyle birlikte tasarruflar artacak ve yatırımlara dönüşebilecek. Altyapı harcamalarının artırılmasıyla birlikte birçok işçi istihdam edilecek ve tüketim eğilimleri yüksek olan bu kesim ekonomiyi canlandıracak. Bu politikalar gerçekleşirse ABD’de istihdam ve enflasyon oranı artacak dolayısıyla büyüme de hızlanmaya başlayacaktır.

Tüm bu ekonomik gelişmeler,  Fed’ in Aralık ayı Faiz artırım ihtimalinin % 94 seviyelerine yükselmesine ve beklentilerin gerçekleşmesi durumunda 2017 yılında 2 yada 3 faiz artışına gitme olasılığını güçlendiriyor.

Piyasalarda gerçekleşen bu beklentilerle birlikte ABD 10 yıllık Tahvil faizleri ciddi bir yükseliş yaşarken DXY (Dolar Endeksi)  102.100 seviyelerini görerek son yılların en yüksek seviyelerini gördü. Dolar tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazandı.

Bu gelişmeler Doların hızlı değerlenme içinde olduğunu gösteriyor fakat aşırı değerli dolar uzun vade de ABD’nin ihracatını azaltıcı ithalatını artırıcı bir rol oynayabilir. Böyle bir durumda ABD’nin cari açığının artmasına ve istihdam hedefiyle çelişmesine neden olur. Dolar bu hızda değerlenmeye devam ederse Fed ‘in kurun daha yüksek seviyelere çıkmasını önlemek amacıyla faiz artırımlarını erteleyebileceğini değerlendirmelere almak gerekir.

Mevlüt Mendil

IŞIK FX Finansal Analisti

Mevlut Mendil

Mevlut Mendil

IşıkFX Finansal Analist

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

[shareaholic app="recommendations" id="20533683"]