Tecrübeye Göre Sırala

IşıkFX Blogta Arama Yapın!

Bizi Takip Edin

ışıkfx kayıt ol

Trump’ın Dolara Olan Etkisi

ABD seçimlerinden önce anket şirketleri ve bahis sitelerine göre Hillary Clinton’un Donald Trump’a üstünlük sağlayacağı görüşü hakimdi. Clinton’un anketlerde farkı açması; FED’in faiz artırım ihtimalini arttıran unsurlardan bir tanesiydi ve Dolar endeksine (Dxy) değer kazandırıyordu. Piyasalar olası bir Trump’ın başkan olma ihtimaline karşı vereceği reaksiyonu FBI’ın Clinton ile ilgili başlattığı soruşturmada belli etmişti. Bu soruşturma sonrasında anket şirketlerine göre Clinton ve Trump’ın oranları hemen hemen kafa kafaya gelmiş dolar endeksinde sert bir düşüş olmuştu. Dolar hemen hemen çoğu para birimine karşı değer kaybederken TL’ye karşı değer kazanımına devam etmişti. Ayrıca o dönemde bu durumun bir diğer sebebi de Türkiye’de yaşanan iç karışıklardı. Piyasanın kısa vadede Trump’a çok iyi bakmama sebepleri arasında kendi partisini temsil etmeyen FED başkanı Janet Yellen’ı görevden alacağını söylemesi, sert söylemleri, piyasada yaratacağı belirsizlik ve Aralık ayında FED’in faiz artırımını riske atabileceği düşüncesiydi.

8 Kasımda Türkiye Saati ile 05:00 civarı Trump neredeyse işi bitirmişti ve tahmin edildiği gibi dolar endeksi 95.800 seviyelerine kadar gerilemiş, piyasada oluşan belirsizlik ile beraber dolardan bir kaçış olmuştu. Her zaman için güvenli liman görevi gören değerli metal değer kazanmaktaydı. 1 ons altının fiyatı %5 değer kazanarak 1337 dolar seviyesine gelmişti. Piyasa kısa vadede şoku bu şekilde yaşamıştı. Orta ve uzun vadede Cumhuriyetçi başkan Donald Trump’ın neler yapacağı merak konusuydu

Çok geçmeden 8 Kasım sabahı saat 09:00 da dolar endeksi destek alarak yükselmeye başladı. Trump’ın orta ve uzun vadede hedeflediği konulardan bazıları dolar endeksini güçlendirmeye ve buna bağlı olarak altını baskı altında tutmaya başladı. Trump büyümeyi iki katına çıkartacağını ve vergi oranlarını düşüreceğinden bahsediyor. Eğer bu konuda başarılı olursa; vergisi azalan halkın harcamalarının artacağına, böylelikle enflasyon hedeflerine ulaşabileceği görüşü ortaya çıkmaktaydı. Eğer bu senaryolar gerçekleşirse FED’in faiz konusunda elinin rahatlayacağı aşikar. Şu an FED’in Aralık ayı için faiz arttırma ihtimali %90 seviyesinin üstünde. Üstelik J. Yellen’da 2018 yılına kadar görevinin başında kalacağını açıkladı. Piyasaların tüm bunları fiyatlamasıyla beraber dolar endeksi son 13 yılın zirvesine çıkması (102.100) sarı metalin satış baskısı altında kalmasını sağladı ve 1170 dolar seviyesine kadar geri çekildi.

Donald Trump 20 Ocak 2017’de görevi resmen teslim alacak. Göreve başladıktan sonra bahsetmiş olduğum ekonomi politikalarında başarılı olabileceğini piyasaya hissettirmesi durumunda dolara güven daha da artabilir, FED’in 2017 için eli rahatlayabilir. Tüm bu senaryoların gerçekleşmesi durumunda değer kazanan bir dolar endeksi görebiliriz. Trump söylediklerinin aksine hareket ederse sakinleşen piyasada risk ve belirsizlikleri arttıracak davranışlarda bulunur veya bu şekilde söylemlerde bulunursa Altın yine güvenli liman olarak sahneye çıkabilir.

Yaşar Çağlayan Çeker

IşıkFX Finansal Analisti 

Yaşar Çağlayan Çeker

Yaşar Çağlayan Çeker

IşıkFX Finansal Analisti

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

[shareaholic app="recommendations" id="20533683"]